2017 19 maj
Bild - Kulturnatt 2017 – program fredag
fest i stan

Kulturnatt 2017 – program fredag

Programpunkterna för Kulturnatt 2017 i Kristianstad fredagen den 19 maj. Över 160 evenemang under två dagar.

D=dans, B=barn&familj, F=film&foto, G=guidade turer,
K=konst, L=litteratur, föredrag, M=musik, P=performance,
S=stand up, T=teater, U=utställning, W=workshop.


13:00-20:00 Lions kulturnattståg (G)
Plats: Lilla Torg.
Arrangör: Lions Club Kristianstad

14:00-16:30 Seniorpicknick i Tivoliparken (MW)
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kristianstads kommun

15:00-21:00 ArtQueens aRt tent (KW)
Ett färgstarkt smörgåsbord av konst.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: ArtQueen, Kulturföreningen aRt town

15:00-21:00 Önnestads Folkhögskola (K)
Träffa skolans elever i en tyginslagen buss.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Önnestads folkhögskola

15:00-22:00 En nyckelutställning – elevers skapande i Kulturnyckeln (K)
Plats: Rådhus Skåne. Arrangör: Kristianstads kommun

16:00-16:40 Amanda Johansson (M)
Eftertänksam popmusik som dröjer sig kvar.
Plats: Conditori Duvander.
Arrangör: Handelsstaden

16:00-17:00 Blomsterbinderi (W)
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Hälsoträdgårdens vänner/Milnergymnasiet

16:00-17:00 Ett eget rum erbjuder ett SKAM-löst samtal (L)
Madeleine Berild med gäster samtalar om TV-serien Skam.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret

16:00-18:00 Kom alla barn! (MW)
Ansiktsmålning, sång och lek.
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Hälsoträdgårdens Vänner, Hälsoträdgården Kristianstad, Urbana Hembygdsgården

16:00-19:00 Följ med bakom kulisserna på Kristianstads teater (G)
Guidade turer med avgångar var 45:e minut.
Plats: Kristianstads teater.
Arrangör: Kristianstads Teaterförening

16:00-17:10 Cajsa Bökman (M)
Singer/songwriter-pop med smarta texter.
Plats: Wahlquists Conditori.
Arrangör: Handelsstaden

16:00-22:00 Ljus & mörker - elevers berättelser (K)
Upplevelserum av Nosabyskolans bild- och formklasser.
Plats: Kulturhuset Barbacka.
Arrangör: Kulturhuset Barbacka

16:00-22:00 Fånga dina drömmar (BW)
Drömfångarverkstad med tema ljus, mörker och drömmar.
Plats: Kulturhuset Barbacka.
Arrangör: Kulturhuset Barbacka

16:45-17:30 Konsert Kristianstads Harpensemble (K)
Pop, schlager, klassiskt och traditionell musik.
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Hälsoträdgårdens Vänner, Folkuniversitetet

17:00-17:40 Utopia (M)
Brokiga klänningar, stämsång och håll käften-attityd.
Plats: Café Fenix.
Arrangör: Handelsstaden

17:00-18:00 Se konsten på Rådhus Skåne (GK)
Plats: Rådhus Skåne.
Arrangör: Kristianstads konsthall

17:00-00:00 Ingemar Grönroos visar silversmide (K)
Plats: Regionmuseet.
Arrangör: Regionmuseet Kristianstad, Ingemar Grönroos

17:00-19:00 Radiobio på Filmmuseet (L)
Vi lyssnar och samtalar kring radiodokumentären Saknad.
Plats: Filmmuseet.
Arrangör: Regionmuseet Kristianstad, Sveriges Radio P4 Kristianstad

17:00-22:00 Konstutställning, loungemusik och lokalvisning (KM)
Plats: Rådhus Skåne.
Arrangör: Region Skånes Konstförening Skånst och Kristianstad kommunanställdas konstförening

17:15-18:00 Pianokonsert (M)
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kommunala musikskolan

17:30-18:10 Sagoland (M)
Elektronisk pop från Skånes mörka skogar.
Plats: Darins Konditori.
Arrangör: Handelsstaden

17:30-18:30 Konsert, ensembler från Musikskolan (M)
Flute for Fun, Stråkensemblen och Cello-orkestern spelar.
Plats: Regionmuseet.
Arrangör: Kommunala musikskolan, Regionmuseet Kristianstad

17:30-19:30 Workshop i argentinsk tango (W)
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Hälsoträdgårdens Vänner, Hälsoträdgården

18:00-18:30 Guidning (G)
Plats: Heliga Trefaldighetskyrkan.
Arrangör: Svenska kyrkan Kristianstad, Sensus

18:00-18:40 Projäktet (M)
Omodern, modern vispop-rock.
Plats: Hesslegatans Kök & Bar
Arrangör: Handelsstaden

18:00-19:00 Se konsten på Rådhus Skåne (GK)
Plats: Rådhus Skåne.
Arrangör: Kristianstads konsthall

18:00-19:00 Daniel Lemma & Hot This Year Band (M)
Reggae-inspirerande toner.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Kristianstads kommun

18:00-20:00 Dur i natur (GM)
En vandringskonsert med Kören Trekvart.
Plats: Naturum.
Arrangör: Naturum Vattenriket

18:00-22:00 Bilder av Kristianstad (F)
Plats: Kristianstadsbladet.
Arrangör: Kristianstadsbladet

18:00-22:00 On Duty - Konstperformance Beatrice Johansson (P)
Plats: Kristianstads konsthall.
Arrangör: Kristianstads konsthall

18:00-02:00 Pre Pride (M)
Fira Pre Pride med bandet Winterland.
Plats: Hesslegatans Kök & Bar.
Arrangör: RFSL Kristianstad, Hesslegatans Kök & Bar

18:15-18:55 Lovisa Linde (M)
Mörkt, avskalat sound, inspirerat av indie.
Plats: La Cucina.
Arrangör: Handelsstaden

18:45-19:15 Hanutten (M)
Hanutten spelar en solokonsert på caféscenen.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret

18:45-19:25 Utopia (M)
Brokiga klänningar, stämsång och håll käften-attityd.
Plats: Restaurang La Finestra.
Arrangör: Handelsstaden

19:00-19:30 Dansuppträdande i Kulturnyckeln (D)
Plats: Rådhus Skåne.
Arrangör: Kristianstads kommun

19:00-19:40 Dansföreställningen Ljus & mörker (D)
Med Kulturhuset Barbackas danskompani.
Plats: Kulturhuset Barbacka.
Arrangör: Kulturhuset Barbacka

19:00-19:40 Breakout (M)
Kristianstads hetaste metalband unplugged.
Plats: House of Bagels.
Arrangör: Handelsstaden

19:00-23:00 Town & Country cruisin (MK)
Amerikanska 50- och 60-talsbilar och livemusik.
Plats: Ö Boulevarden.
Arrangör: Movie Town Cruisers Christianstad

19:30-20:00 Johannes Nyholm visar Jätten (F)
Regissören introducerar visningen av sin guldbaggevinnande film.
Plats: Filmmuseet.
Arrangör: Filmmuseet/Regionmuseet Kristianstad, Kristianstad Filmstudio

19:30-20:00 Det stora soprumsnöjet - Christoph och Sebastian Mügge (K)
En lekfull och färgstark installation i form av ett tivoli.
Plats: Kristianstads konsthall.
Arrangör: Kristianstads konsthall

19:30-20:10 Cajsa Bökman (M)
Singer/songwriter-pop med smarta texter.
Plats: Darins Konditori.
Arrangör: Handelsstaden

19:45-20:25 Linus Flink (M)
Kristianstads egen Thåström kör unplugged set.
Plats: Café Fenix.
Arrangör: Handelsstaden

19:45-20:30 Musik- och litteraturquiz (LM)
Prova dina kunskaper om musik och litteratur.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret.

20:00-20:30 Until Now (M)
Indie från Kristianstad.
Plats: Biljardkompaniet.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen, Kompakt Disk, Studiefrämjandet SydOst och MoKS

20:00-20:40 Winterland (M)
Plats: Hesslegatans Kök & Bar.
Arrangör: Handelstaden

20:00-21:00 Big Band swing (M)
Kristianstads Storband med unga lokala musiker.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Kristianstads Storband

20:30-21:10 Dansföreställningen Ljus & mörker (D)
Med Kulturhuset Barbackas danskompani.
Plats: Kulturhuset Barbacka.
Arrangör: Kulturhuset Barbacka

20:30-21:10 Slowmotion Club (M)
Skånsk trio spelar indie och rock.
Plats: La Cucina.
Arrangör: Handelsstaden

21:00-21:40 Taste Good (M)
Skitig, hajpad funk-rock.
Plats: Restaurang La Finestra.
Arrangör: Handelsstaden

21:00-22:00 Northern Indians (M)
Americana mixat med stand-up.
Plats: Biljardkompaniet.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen, Kompakt Disk, Studiefrämjandet SydOst och MoKS

21:00-22:00 Körkonsert med Svenska Kammarkören (M)
Kören framför programmet Mästerverk från fem sekler.
Plats: Heliga Trefaldighetskyrkan.
Arrangör: Svenska kyrkan Kristianstad, Sensus

21:00-22:00 Niki & The Dove (M)
Konsert med svenska indietronica-duon i Lilla Salen.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret

21:00-23:00 Kulturnatten BluesParty Kristianstad (M)
Homesick Mac och Maria.
Plats: Kippers festvåning.
Arrangör: BluesParty Kristianstad

21:15-21:55 Trueborn (M)
Oväntade covers i nya versioner.
Plats: House of Bagels.
Arrangör: Handelsstaden

21:30-22:30 Berättelser från Malmö (FM)
Musikdokumentär och konsert med två av filmens huvudpersoner.
Plats: Regionmuseet.
Arrangör: Regionmuseet Kristianstad

21:30-23:00 Ljusspår (GW)
Följ den upplysta stigen och ta chansen att reflektera.
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Snapphane Scoutdistrikt, Scouterna, Kreativt Bord

21:40-21:50 Cirque Arté Diem (D)
Dans, akrobatik och nycirkus i ett.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Cirque Arté Diem

22:00-22:40 ArtQueens Art & Fashion - Great Planet of Apparel Art (MK)
En show med konst, mode, performance och rockiga covers.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: ArtQueen, Kulturföreningen aRt town

22:00-23:00 Johannes Nyholm visar kortfilmer på Filmmuseets terrass (F)
Plats: Filmmuseet.
Arrangör: Filmmuseet/Regionmuseet Kristianstad, Kristianstad Filmstudio

22:30-23:30 The Mulligan Brothers (M)
Americana med irländskt sound.
Plats: Biljardkompaniet.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen, Kompakt Disk, Studiefrämjandet SydOst och MoKS

23:00-23:50 Death Team (M)
Musikalisk blandning mellan Fatboy Slim och Spice Girls.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret

23:45-23:55 Werk It (D)
Energisk hip-hop dansshow.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Werk It

23:55-01:00 Tungevaag & Raaban (M)
Elektroniskt danceparty med norsk-svenska duon avslutar fredagen.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Kristianstads kommun