2017 20 maj
Bild - Kulturnatt 2017 – program lördag
fest i stan

Kulturnatt 2017 – program lördag

Programpunkterna för Kulturnatt 2017 i Kristianstad lördagen den 20 maj. Över 160 evenemang under två dagar.

D=dans, B=barn&familj, F=film&foto, G=guidade turer,
K=konst, L=litteratur, föredrag, M=musik, P=performance,
S=stand up, T=teater, U=utställning, W=workshop.


10:00-18:00 Wendes Ridande Batteri (U)
Plats: Bastion Konungen.
Arrangör: Wendes Ridande Batteri

10:00-18:00 En nyckelutställning – elevers skapande i Kulturnyckeln. (K)
Plats: Rådhus Skåne.
Arrangör: Kristianstads kommun

10:00-21:00 ArtQueens aRt tent (WK)
Ett färgstarkt smörgåsbord av konst.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: ArtQueen, Kulturföreningen aRt town

10:00-21:00 Önnestads Folkhögskola (K)
Träffa skolans elever i en tyginslagen buss.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Önnestads Folkhögskola

11:00-12:00 Språkcafé (B)
Träna svenska och träffa nya vänner. Vi bjuder på kaffe eller te.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret

11:00-12:00 Sopkommissionen (BM)
En föreställning om sopsortering där barnen får vara delaktiga.
Plats: Regionmuseet.
Arrangör: Regionmuseet Kristianstad

11:00-15:00 Prova på akvarellmålning (WB)
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Konstskolans Vänner, Hälsoträdgården och Folkuniversitetet, Koncensus

11:00-18:00 Barnens trädgård odlingsworkshop (WB)
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Koncensus Vänförening, Hälsoträdgården Vänner, Hälsoträdgården

11:00-18:00 Agenda 21 och Fairtrade City informerar och inspirerar (L)
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Agenda 21, Hälsoträdgården

11:00-18:00 Tipsrunda om barns rättigheter (WB)
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Rädda Barnen, Hälsoträdgården

11:00-19:00 Ingemar Grönroos visar silversmide (K)
Plats: Regionmuseet.
Arrangör: Regionmuseet Kristianstad, Ingemar Grönroos

11:30-11:45 Invigning (L)
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Agenda 21, Hälsoträdgården

11:30-12:00 Låtbåten - en minimusikal (M)
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Kommunala musikskolan

12:00-12:30 Vårkonsert med blockflöjtsensembler (M)
Musik från 1300 -talet och framåt.
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Folkuniversitetet, Kommunala musikskolan, Koncensus Vänförening, Hälsoträdgården

12:00-12:40 Lovisa Linde (M)
Mörkt avskalat sound inspirerat av indie.
Plats: Conditori Duvander.
Arrangör: Handelsstaden

12:00-13:00 Pianocafé (M)
Plats: Regionmuseet.
Arrangör: Kommunala musikskolan

12:00-13:00 Eslövs Folkhögskolas musikelever (M)
Låtskrivarlinjens elever framför egetskrivet material på caféscenen.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret

12:00-14:00 Dockteater och workshop med Nairman Mukdad (WB)
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret i samarbete med ABF

12:00-19:00 Kompis Sverige (L)
Föreningen vill förebygga utanförskap och bygga vänskap.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret

12:00-20:00 Lions kulturnattståg (G)
Plats: Lilla Torg.
Arrangör: Lions Club Kristianstad

12:15-12:55 Mike Ericsson (S)
Rappare och komiker känd från P3 och finalist i Poetry Slam 2016.
Plats: Café Fenix.
Arrangör: Handelsstaden

12:30-13:10 Amanda Johansson (M)
Eftertänksam popmusik som dröjer sig kvar.
Plats: Wahlquists Conditori.
Arrangör: Handelsstaden

13:00-13:40 Projäktet (M)
Omodern, modern vispop-rock.
Plats: La Cucina.
Arrangör: Handelsstaden

13:00-13:40 Cajsa Bökman (M)
Singer/songwriter-pop med smarta texter.
Plats: Restaurang La Finestra.
Arrangör: Handelsstaden

13:00-14:00 Konsert med KLEO (M)
Musikskolans lärar- och elevorkester ger en blandad repertoar.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Kommunala musikskolan

13:00-15:00 återSKAPA - Drop-in Art (BW)
Kreativt återbruk för alla med tema tivoli.
Plats: Kristianstads konsthall.
Arrangör: Kristianstads konsthall, återSKAPA

13:00-16:00 Gör dina egna naturliga hudvårdsprodukter (W)
Plats: Regionmuseet.
Arrangör: Regionmuseet Kristianstad, Naturskyddsföreningen

13:00-16:00 Workshop i lera med konstnär Gunilla Sundström. (BW)
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Hälsoträdgårdens Vänner, Hälsoträdgården

13:00-22:00 Ljus & mörker - elevers berättelser (K)
Upplevelserum av Nosabyskolans bild- och formklasser.
Plats: Kulturhuset Barbacka.
Arrangör: Kulturhuset Barbacka

13:00-22:00 Fånga dina drömmar (BW)
Drömfångarverkstad med tema ljus, mörker och drömmar.
Plats: Kulturhuset Barbacka.
Arrangör: Kulturhuset Barbacka

13:30-14:10 Gus Ring (M)
Akustisk pop med pålitlig svärta.
Plats: Darins Konditori.
Arrangör: Handelsstaden

13:30-14:30 Trumdans (DM)
Titta, lyssna och prova 50 västafrikanska trummor.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret

13:45-14:25 Mike Eriksson (S)
Rappare och komiker känd från P3 och finalist i Poetry Slam 2016.
Plats: House of Bagels.
Arrangör: Handelsstaden

14:00-14:40 Linus Flink (M)
Kristianstads egen Thåström kör unplugged set.
Plats: Conditori Duvander.
Arrangör: Handelsstaden

14:00-14:45 Bamsesagor med Flisa och Arnold Äventyraren (BL)
Plats: Regionmuseet.
Arrangör: Regionmuseet Kristianstad

14:00-14:45 Ukuleleorkestern spelar (M)
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Hälsoträdgårdens Vänner, Folkuniversitetet

14:00-17:00 Läskbacksklättring (W)
Klättra på läskbackar. Instruktör på plats.
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kristianstads Fritidsgårdsforum KFGF

14:30-15:10 Cajsa Bökman (M)
Singer/songwriter-pop med smarta texter
Plats: Café Fenix.
Arrangör: Handelsstaden

14:30-15:10 Lovisa Linde (M)
Mörkt avskalat sound inspirerat av indie.
Plats: Wahlquists Conditori.
Arrangör: Handelsstaden

14:30-15:15 Gustavssons Gossar sjunger in sommaren. (M)
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Gustavssons Gossar

14:45-15:30 Musik- och litteraturquiz (LM)
Prova dina kunskaper om musik och litteratur.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret

15:00-15:15 Hamza Hirsi (L)
Hamza presenterar sin nyskrivna barnbok och läser poesi.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret

15:00-15:40 Dansföreställningen Ljus & mörker (D)
Med Kulturhuset Barbackas danskompani.
Plats: Kulturhuset Barbacka.
Arrangör: Kulturhuset Barbacka

15:00-15:40 Mike Ericsson (S)
Rappare och komiker känd från P3 och finalist i Poetry Slam 2016.
Plats: Restaurang La Finestra.
Arrangör: Handelsstaden

15:00-18:00 Kom alla barn (BW)
Ansiktsmålning och pyssel.
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Hälsoträdgårdens Vänner, Hälsoträdgården, Urbana Hembygdsgården

15:00-23:00 DJ Naffsaid (M)
Naffsaid spelar hiphop, trap, dance hall och beatdrops.
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen och Medborgarskolan Syd

15:15-15:30 Sigrid Jonasdotter (L)
Sigrid berättar om sina nya bok som handlar om hälsa.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret

15:15-15.45 Absolute Linedancers (D)
Uppvisning av linedance.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Absolute Linedancers

15:15-15:55 Gus Ring (M)
Akustisk pop med pålitlig svärta.
Plats: La Cucina.
Arrangör: Handelsstaden

15:30-16:10 Breakout (M)
Kristianstads hetaste metalband unplugged.
Plats: Darins Konditori.
Arrangör: Handelsstaden

15:35-15:45 Drifti (M)
Soundet är en mix av rap, trap och oldschool.
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen och Medborgarskolan Syd

15:50-16:00 Barbacka Dans (D)
Dansgrupp från Barbackas fritidsgård.
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen och Medborgarskolan Syd

16:00-16:40 Projäktet (M)
Omodern, modern vispop-rock.
Plats: Conditori Duvander.
Arrangör: Handelsstaden

16:00-16:40 Known as Beppe (M)
Starka känslor och snygga melankoliska melodier.
Plats: House of Bagels.
Arrangör: Handelsstaden

16:00-16:45 Kristianstads musikklass 7C sjunger in sommaren (M)
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Fröknegårdskolan

16:00-17:00 Christianstads symfoniker (M)
Italienskt tema med stjärnskottet Saga Fribyter.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Christianstad Symfoniker, Kulturkvarteret

16:30-17:10 Dansföreställningen Ljus & mörker (D)
Med Kulturhuset Barbackas danskompani.
Plats: Kulturhuset Barbacka.
Arrangör: Kulturhuset Barbacka

16:30-17.10 Mike Ericsson (M)
Rappare och komiker känd från P3 och finalist i Poetry Slam 2016.
Plats: Wahlquists Conditori.
Arrangör: Handelsstaden

16:45-17:25 Gus Ring (M)
Akustisk pop med pålitlig svärta.
Plats: Café Fenix.
Arrangör: Handelsstaden

17:00-17:30 Frosta folkdanslag (D)
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Frosta folkdanslag

17:00-17:40 Amanda Johansson (M)
Eftertänksam popmusik som dröjer sig kvar.
Plats: Restaurang La Finestra.
Arrangör: Handelsstaden

17:00-18:00 Körkonsert (M)
Trefaldighetskören Christianstad och Gustavssons Gossar.
Plats: Heliga Trefaldighetskyrkan.
Arrangör: Svenska kyrkan Kristianstad och Sensus

17:20-17:30 HEZT (M)
Kraftfull hiphop med starka texter.
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen och Medborgarskolan Syd

17:30-18.10 Known as Beppe (M)
Starka känslor och snygga melankoliska melodier.
Plats: La Cucina.
Arrangör: Handelsstaden

17:30-18:10 Lovisa Linde (M)
Mörkt, avskalat sound, inspirerat av indie.
Plats: Darins Konditori.
Arrangör: Handelsstaden

17:35-17:50 Hiphopduo Pinter & Jeff (M)
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen och Medborgarskolan Syd

18:00-19:00 Plusgymnasiet, Artisten (M)
Fullmatad med högklassisk musik och underhållning.
Plats: Stora Torg. Arrangör: Kristianstads kommun

18:00-19:00 Douglas Nordenbeldt magiker (TB)
En spektakulär upplevelse med humor och trolleri.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret

18:15-18:55 Gus Ring (M)
Akustisk pop med pålitlig svärta.
Plats: Hesslegatans Bar & Kök.
Arrangör: Handelsstaden

18:15-18:55 Projäktet (M)
Omodern, modern vispop-rock.
Plats: House of Bagels.
Arrangör: Handelsstaden

19:00-19:15 Ibbow (M)
Ung, lokal rappare med nationellt genomslag.
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen och Medborgarskolan Syd

19:00-19:40 Known as Beppe (M)
Starka känslor och snygga melankoliska melodier.
Plats: Restaurang La Finestra.
Arrangör: Handelsstaden

19:00-20:00 De vi borde vara (T)
Nyskriven teaterföreställning med Barbackas ungdomsgrupp.
Plats: Kulturhuset Barbacka.
Arrangör: Kulturhuset Barbacka

19.00-21.00 KulturNattsJazz på Kippers festvåning (M)
Anders Anton feat. Lena-Marie Walldén.
Plats: Kippers festvåning.
Arrangör: Blue Bird Jazz lubb

19:15-19:55 Sagoland (M)
Elektronisk pop från Skånes mörka skogar.
Plats: Café Fenix.
Arrangör: Handelsstaden

19:20-19:35 Young Star (M)
Lokal rappare.
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen och Medborgarskolan Syd

19:40-20:00 Simon Ahleen (M)
Rnb- och popartist framträder med sin nya EP Senses.
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen och Medborgarskolan Syd

20:00-21:00 Platsspecifik skulptur i Tivoliparken (KG)
Visning och presentation av skulpturer.
Plats: Hälsoträdgården.
Arrangör: Konstskolans Vänner

20:00-21:00 Dagens C4 (M)
En timmes skön live-musik på lördagskvällen.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Christian 4:s Gymnasium

20:00-00:00 Ryda & Klinta (M)
Kristianstads egen DJ-duo snurrar soul, RnB, house och svenska klassiker.
Plats: Kulturkvarteret.
Arrangör: Kulturkvarteret

20:15-20:55 Linus Flink (M)
Kristianstads egen Thåström kör unplugged set.
Plats: Hesslegatans Bar & Kök.
Arrangör: Handelsstaden

20:15-20:55 Daddys Drinking (M)
Grunge med rötter i Stooges och Velvet Underground.
Plats: La Cucina.
Arrangör: Handelsstaden

21:00-21:10 Dennis Forsberg (M)
Hiphop.
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen och Medborgarskolan Syd

21:00-21.30 Adna (M) OBS! INSTÄLLT

21.00-21.30 Adrijana (M)
Över en halv miljon streams på enbart tre låtar, samt en plats i Melodifestivalen 2017.
Plats: Kulturkvarteret
Arrangör: Kulturkvarteret

21:00-21:40 DL CC Records (M)
Äkta oldschool-hiphop på skånska.
Plats: House of Bagels.
Arrangör: Handelsstaden

21:00-21:40 True Born (M)
Oväntade covers i nya versioner.
Plats: Restaurang La Finestra.
Arrangör: Handelsstaden

21:00-22:00 Dark Continent (M)
Kristianstads största indieband som dog och återuppstod.
Plats: Biljardkompaniet.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen, Studiefrämjandet SydOSt och MoKS

21:15-21:35 ZEKV (M)
Lokal hiphopartist.
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen och Medborgarskolan Syd

21:40-21:55 Sindri Hiphop (M).
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen och Medborgarskolan Syd

22:00-23:00 Christian Kjellvander (M)
Storslagen, mörk, indie singersongwriter.
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Kristianstads kommun

22:15-23.00 Rhys (M)
Pop med mycket energi och modern touch. Plats: Kulturkvarteret. Arrangör: Kulturkvarteret

22:30-23:15 Stry Terrarie (M)
Punkikon känd från bland annat Ebba Grön och Imperiet.
Plats: Biljardkompaniet.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen, Studiefrämjandet SydOSt och MoKS

23:00-23:45 DENZ (M)
Plats: Tivoliparken.
Arrangör: Kulturföreningen Äntligen och Medborgarskolan Syd

23:55-01:00 Kaliffa (M)
Gunga med i Kaliffas regge-/hiphoptoner som avslutar Kulturnatt 2017!
Plats: Stora Torg.
Arrangör: Kristianstads kommun